Kurzhaar...

Alman Kısa Tüylü Pointer (Kurzhaar), zarif başı ile dengeli, atletik ve ince yapılı bir av köpeğidir. Burun kısmı uzun; ancak sivri değildir. Burun kısmının uzunluğu kafatasının uzunluğuna eşit olmalıdır. İngiliz Pointer’in tersine occipital kemik ya da alın çıkıntısı çok belirgin değildir. Badem şekli gözleri ve burnu kahverengidir. İri bir burun tercih edilir. Geniş kulaklar yukardan konumlu ve başa yapışık taşınır. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Kısa, sık ve parlak tüyleri tek ciğer rengi ya da ciğer & beyaz, lekeli ya da benekli olabilir. Tek kabul edilen renk ciğer rengi ve beyazdır. Derisi sıkıdır. Ayaklar perdelidir. Alman Kısa Tüylü Pointer standart Pointer’dan biraz daha küçüktür.

Son Güncelleme: Salı, 10 Ocak 2012 17:29

Kurzhaar av köpekleri & Ferma Kurzhaar Kennel

 

Kurzhaar Karakteri

Alman Kısa Tüylü Pointer, enerjik, zeki, itaat etmeye hevesli bir ırktır. Neşeli ve iyi huylu olduğundan çocuklarla da iyi anlaşır. Sadık ve koruyucu bu ırk tüm aile bireylerini sever ve bağlanır. İzole edilmekten hiç hoşlanmaz. Günde en az iki kez yeterince egzersiz imkanı sağlandığında Alman Kısa Tüylü Pointer iyi bir aile köpeği olabilir. Uzun süre yalnız bırakılırsa huzursuz ve eşyalara zarar verici olacaktır. Erkekler dişilere göre daha dışa dönük ve agresif avcılardır. Dişiler daha az dominanttır. Enerji düzeyleri değişkendir. Av için üretilenler show için üretilenlerden daha hareketlidir. Diğer köpek ve kedilerle birlikte büyütülürse Alman Kısa Tüylü Pointer onlarla iyi anlaşabilir. Yine de unutulmamalıdır ki o bir av köpeğidir. Havlamayı sever ve yabancılarla mesafelidir.

Kurzhaar Yaşam Ortamı

Bu ırk apartman hayatına uygun değildir. Hareketi seven bir aile ile mutlu olur. Bahçe duvarları en az 2 m değilse kaçıp avare avare dolaşmayı tercih edecektir.

Kurzhaar Egzersiz İhtiyacı

Egzersiz bu yorulmaz enerji ırk için büyük önem taşır. Sıradan hareketli bir ailenin karşılayabileceğinden fazla bir egzersiz gereksinimi içinde olduğundan alınmadan önce çok iyi düşünülmelidir.

Kurzhaar Bakımı

Kısa tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli tem

Kurzhaar Kökeni

19. yüzyıl Alman avcıları yaya avlananlar için uzak mesafelerden iyi koku alabilecek bir köpek yetiştirmek istediler. Irk vurulan ister kuş isterse de küçük memeliler olsun geri getirmeli, ister kara ister su isterse de sert arazi olsun hem iyi iz sürmeli hem de zorlanmadan çalışabilmeliydi. Alman üreticiler Eski İspanyol Pointer, St. Hubert Tazısı, Tilki Tazısı, diğer tazılar ve sonunda onu daha hızlı ve enerjik yapan İngiliz Pointer’ını üretimlerinde kullandılar. Günümüzün Alman Kısa Tüylü Pointer’ı Alman üreticilerin sabırlı çabalarının sonucudur. Alman Kısa Tüylüsü karada ve suda başarı ile avlanan çok yönlü bir köpektir. Doğal bir retriever ve yaya avcılar için mükemmel bir arkadaştır. Alman Kısa Tüylü Pointer’ı hafta sonu avcıları için itaatkâr ve koruyucu bir arkadaştır. Irkın doğal yeteneği nedeniyle Alman Kısa Tüylüsü show ringlerinde, av sahasında, eğitim yarışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.
Kurzhaar Tüy Özellikleri

KurzhaarTüy Uzunluğu:Kısa tüylü
Kurzhaar Tüy Yapısı : Tek tabakalı, Düz, Sert, Sık, Parlak.
Kurzhaar Fırçalanma İhtiyacı: Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Kurzhaar Traş ve Banyo::Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Kurzhaar Tüy Dökümü:Az tüy döker
Kurzhaar Taşıdığı Renkler :Ciğer rengi, Ciğer – Beyaz, Lekeli ya da benekli
 
Kurzhaar Irk Özellikleri
Kurzhaar Kişilik:Dominant, Zeki, İtaatkar, Neşeli, Sadık, Koruyucu.
Kurzhaar Kötü Huyları:Havlamayı sever.
Kurzhaar Yetenekli Olduğu Görevler:Bekçi, İz sürücü.
Kurzhaar Yaşadığı iklim:Soğuk İklim
Kurzhaar En uygun yaşam alanı:Bahçeli Ev
Kurzhaar Yatkın Olduğu Hastalıklar:Epilepsi, Hermaphrodism, Lymphedema, Entropion, Mide dönmesi.
Kurzhaar Yaşam Süresi:12 – 15 Yıl
-Kurzhaar Irk boyutu Büyük
-Kurzhaar Yükseklik Erkekde 62 - 66 cm
-Kurzhaar Yükseklik Dişide 58 - 63 cm
-Kurzhaar Kilo Erkekde 25 - 32 Kg
-Kurzhaar Kilo Dişide 20 - 27 Kg

GENEL GÖRÜNÜM
Köpeğin soylu ve dengeli görünümü güç, dayanıklılık ve sürat ile tamamlanır. Gururlu tavır, düzgün ana hatlar, parlak bir post, uzun adımlarla yürüyüş, iyi bir şekilde taşınan kuyruk bu asaleti vurgular.

Kurzhaar yavru bakımı

Yavru köpeğinizin gelişimi için ilk 1 yıl çok önemlidir. Bu süre boyunca, yavru köpeğinizin dişlerinin ve kemiklerinin güçlenmesi, vücut işlevlerinin düzgün gelişmesi ve parlak gözleri ile sağlıklı ve ışıltılı tüylere sahip olması için üstün bir beslenmeye ihtiyacı vardır.

Köpeğinizin büyüme sürecinde ihtiyacı olan besinleri en iyi şekilde sağlamak için, özellikle yavru köpekler için hazırlanmış mamaları kullanmanız önemlidir.

Kurzhaar yavru seçimi

Canlı, neşeli ve sağlıklı görünen bir yavruyu almanızı öneririm, Çeneleri doğru kapanan, aşıları ve iç parazit tedavisi zamanında yapılmış olan yavru ilk tercihiniz olmalıdır

Sağlıklı bir yavrunun tüyleri parlak ve canlı olmalıdır.

Diş etlerine bakin. Pembe renkli olmalıdırlar. Renksiz ve solgun damaklar kansızlık veya bağırsak parazitlerinin belirtilerinden biridir.

Not; yavru seçiminde renk en son tercih olmalı

Anne baba secereli kendini ispat etmiş kanlardan olmalıdır

İDEAL VÜCUT HATLARI

Online bookmaker the UK whbonus.webs.com William Hill
http://bigtheme.net/wordpress
Сачак/Ламперия Прочети тук